Opravený Letenský kolotoč se opět roztočí pro radost dětí i dospělých v pondělí 11. července 2022


Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892.

V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo Národní technické muzeum, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce, zcela dokončit všechny opravy na nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě se podařilo až nyní, a vzácná památka se poprvé roztočí v pondělí 11. července 2022.

Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský před více než sto lety. Nejprve stál v letech 1892 – 1894 na Královských Vinohradech. Vzhledem k velikosti koní kolotoč sloužil k pobavení dětí i dospělých. V roce 1894 byl Josefem Nebeským přenesen na Letnou, kde se nachází dosud.

Kolotoč obsahuje vycpaniny 19 koní různých velikostí potažené pravou koňskou kůží bez spojů, plněné slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Čtyři lavice byly pravděpodobně ve 30. letech 20. století nahrazeny čtyřmi autíčky, z nichž dvě jsou dřevěná a dvě plechová. Sloup středové točny je vyzdoben původními třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

https://letenskykolotoc.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.