EIGASAI 2024


26.2. – 3.3.2024.

17. ročník festivalu japonského filmu a kultury, kino Lucerna

Japonsko je zemí, kde snad na každou činnost existuje návod, jak ji vykonávat tím správným způsobem. Děti jsou od mala vedeny k tomu, že zdravit je nutno nahlas. Svá pravidla má i telefonování, e-mailová komunikace, ale i sousedská spolupráce při zvelebování ulice či protipožární cvičení ve čtvrti na předměstí vašeho bydliště.

Jako návštěvníci Japonska se se slušným chováním a ochotou pomáhat, a to i přes jazykovou bariéru, setkáváme na každém kroku. A je do jisté míry nakažlivá. Už po několika dnech se při placení bezděčně začínáme uklánět a davy se prodíráme se slovem „sumimasen“. Sledujeme, jak Japonci nepředbíhají ve frontách, a začínáme je podezírat, že být součástí fronty a čekat je snad i baví. V zástupu lidí nikdo nereptá a nedívá se na hodinky. A jak je možné, že nikde nejsou poházené odpadky, když na ulici odpadkové koše téměř nepotkáte? Tato a další záhady nás fascinují. A to zejména, když si uvědomíme, že i přes nejrůznější kulturní odlišnosti jsou Japonci stejní lidé, jako jsme my.

Když vstupuješ do vesnice, respektuj její pravidla. Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman. Jedno z lidových přísloví, které v naprosto stejném smyslu nacházíme jak v Japonsku, tak i v Evropě. Japonci jsou však od malička vedeni k dodržování psaných i nepsaných pravidel jejich společnosti mnohem silněji, než si my dovedeme představit…

https://www.eigasai.cz/cs/uvod