10. července v 22:36 hod. Bouřkový (Jelení) úplněk.
Úplněk fascinoval obyvatele Země odedávna. Jedná se o jednu z fází Měsíce, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule přivrácená k Zemi. V mnoha kulturách je tento jev opředený mnoha mýty, rituály i vědeckým pozorováním.
Vznik úplňku je závislý na pohybu Měsíce kolem Země. Úplněk nastává v okamžiku, kdy se Země nachází mezi Sluncem a Měsícem. To znamená, že je Měsíc na přesně opačné straně Země než Slunce. Při úplňku je celý viditelný povrch Měsíce „úplně“ osvětlen Sluncem. Ačkoli se to pouhýma očima nezdá, trvá tento jev jen velice krátkou dobu: Úplněk jako takový trvá jen okamžik – je to jen chvilka, kdy jsou Měsíc, Země a Slunce zarovnány v jedné přímce. Tento moment je otázkou vteřin. Úplněk se opakuje každý měsíc v roce, lunární cyklus trvá přibližně 29,5 dne.
Názvy úplňků nemají nic společného s astronomií, některé z nich jsou převzaté anglickými kolonisty od Indiánů, jiné pocházejí od Keltů a středověkých obyvatel Anglie. Rozšířily se po publikování ve farmářských almanaších a nemají souvislost s tím, jak Měsíc za úplňku vypadá.
