Co Kdy v Praze: kulturní zpravodaj, denně aktualizované informace o akcích pořádaných v Praze.

Česko-rakouský sandálový velkofilm s minimálním rozpočtem Menandros & Thais od 28.4.-4.5. v Kině Pilotů

25. 4. 2016

Česko-rakouský sandálový velkofilm s minimálním rozpočtem Menandros & Thaïs od 28,.4.-4.5. v Kině Pilotů

 

Debut režisérského tandemu Antonín Šilar, Ondřej Cikán Menandros & Thaïs vstupuje tento čtvrtek do kin, k vidění bude od 28. 4. do 4. 5. od 20:30 v Kině Pilotů (Donská 19, Praha 10). Film má za sebou úspěšnou českou premiéru na Febiofestu, kde byl uveden v sekci Proti proudu. Předlohou k novému česko-rakouskému filmu byl román Menandros und Thaïs Ondřeje Cikána, který vyšel v roce 2011 ve Vídni. Hlavní role krásné nevěsty Tháïs a zdrceného hrdiny Menandra hrají Jessyca R. Hauser a Jakub Gottwald.

Menandros & Thaïs: Láska, zoufalství a krvavé bitvy. Tháïs je během své svatby s Menandrem unesena piráty. Ve snaze ji vysvobodit se ženich mění v krvelačné monstrum, jeho koni narostou křídla, čarodějnice jej zaslíbí jiné ženě, král Xerxés ho zbaví mužnosti, ale přesto na konci vše dopadne šťastně. Opravdu šťastně?

Experimentální sandálová, milostná a střílečková road-movie Menandros & Thaïs je neobvyklý film, který vznikl neobvyklou cestou. Scénograf Antonín Šilar (1986) a spisovatel, překladatel, klasický filolog Ondřej Cikán (1985) se sice znají od dětství, ale vyrůstali každý zvlášť ve Vídni a v Praze. V roce 2011 se rozhodli dát společně dohromady velký filmový projekt, inovativní po formální i dramaturgické stránce.

„Nechtěli jsme natočit nejprve krátký film nebo připravovat nekonečné množství různých synopsí a scénářů a lákat produkční firmy s tím, že vlastně ani nejsme režiséři. Chtěli jsme dlouhý film, byť třeba béčkový, a chtěli jsme začít hned. Koproducenty jsme hodlali hledat až posléze s téměř hotovou věcí,“ vzpomínají na vznik filmu Antonín Šilar a Ondřej Cikán. Natáčení se rozjelo záhy po sepsání scénáře a sestavení základního česko-rakouského týmu v létě 2012 a trvalo 60 dnů v rozmezí let 2012–2014. Velmi omezený rozpočet suploval dostatek času, flexibilní plánování, zdravá směs profesionality a amatérské improvizace a nadšení celého tvůrčího týmu. A jak je s nadsázkou poznamenáno v traileru, jde o česko-rakouskou koprodukci antických rozměrů.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=VsYxA6Xl8Fw

Další Aktuality